Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz




TOPlist
Akce


Dárkonoši, od Ježíška po Santa Clause
Dárkonoši, od Ježíška po Santa Clause

Výstava
Kdy: 06.10.2022, do: 08.01.2023
Kde: Uherské Hradiště, SLOVÁCKÉ MUZEUM V UHERSKÉM HRADIŠTI
Slovácko a Bílé Karpaty
Uherské Hradiště

Ježíšek, Gwiazdor, Befana, Tomte a další tajemné bytosti, které nosí dětem vánoční dárky, mají sraz ve velkém sále Slováckého muzea na výstavě Dárkonoši, od Ježíška po Santa Clause. Vánoce v muzeu tak začínají vernisáží už 6. října v 17 hodin a potrvají až do 8. ledna 2023.

Dárkonoši patří bezesporu k nejzajímavějším částem vánoční nadílky. Jejich původ můžeme najít jak v křesťanských tradicích, tak v mýtech nebo pohanských zvycích. Ty byly spojeny se zimním slunovratem – nejtemnější dobou roku, kdy se svět lidí dostával do spojení se světem mrtvých a temné síly byly nejaktivnější. Existuje až překvapivě velké množství takových bytostí. Není to jen Ježíšek, Santa Claus nebo Děda Mráz; najdeme mezi nimi totiž také skřítky, obry, čarodějnice, víly, kozla nebo tři krále. Každý z nich má svůj příběh, odkud přichází, jak se v čase proměňuje a jaké tradice jsou spojeny s jeho příchodem. Tradice vánočního obdarovávání, jak ji známe dnes, přitom není příliš stará, neboť sahá jen do 19. století. „Svým způsobem na tom mají zásluhu bohaté měšťanské vrstvy a jejich životní styl vytvářející idylický obraz šťastné rodiny v období biedermeieru. Přesně do něj zapadá představa útulné domácnosti, napečeného cukroví a rozzářeného ozdobeného stromu, který se jako nový symbol Vánoc objevil právě v tomto období,“ upozorňuje historik Pavel Portl.

Výstavní projekt vznikal přibližně rok – od počátečního nápadu vytvořit vánoční výstavu pro děti, ujasnění obsahové a prostorové koncepce, výběru postav a jejich kostýmů, napsání textů až po samotnou realizaci výstavy. „Chtěli jsme vytvořit dětskou výstavu, která přesáhne hranice regionu a inspirovaly nás články, které se objevují v adventním období a popisují i jiné dárkonoše než jen našeho Ježíška. Navíc milujeme Vánoce, jejich atmosféru, takže jsme si svým způsobem udělali touto výstavou radost,“ přiznávají autoři výstavy Petra Tománková a Pavel Portl. Výsledek je výrazně vizuálně stylizovaný do jednotlivých scén. Návštěvníci nahlédnou do obchodu, v němž dárky vybírá Sinterklaas s jeho pomocníkem Černým Petrem; uvidí poušť, jíž procházejí tři mudrcové s velbloudy směrem do Betléma; v pokoji s hořícím krbem odpočívá Father Christmas, zatímco švédský Tomte s kozou Yule přichází s dárky k typické švédské chalupě a italská Befana přilétá ke komínu, jímž shodí dárky. A zároveň se dozví řadu zajímavých věcí: že například finský dárkonoš Youlupukki původně dárky vůbec nenosil, ale raději pil pivo; že v Polsku usedají ke svátečnímu stolu, až někdo z rodiny uvidí na nebi první hvězdu; že původ Santa Clause se odvozuje od svatého Mikuláše, který se na americký kontinent dostal už v 17. století s holandskými kalvinisty prchajícími z Evropy před náboženským pronásledováním.
Důležitou součástí výstavy jsou kostýmy, které vznikaly podle dobových vyobrazení, nejčastěji pohlednic a ilustrací. „Protože podoba dárkonošů se v některých případech výrazně proměňovala v čase, snažili jsme se rekonstruovat původní vzhled nebo ten nejcharakterističtější. Například anglický Father Christmas, který dnes vizuálně splývá se Santa Clausem, je zachycen ve fialovém, modrém i hnědém plášti, ale ve výstavě je oděný do pláště zeleného, v němž se objevuje nejčastěji. V některých případech jsme si vypomohli sbírkovými předměty Slováckého muzea, takže třeba polský Gwiazdor má na sobě kožich z etnografických sbírek, zatímco holandský Sinterklaas je oděný do původního historického kněžského roucha,“ popisuje programová pracovnice muzea a zároveň textilní výtvarnice Petra Tománková.

Kromě minulosti si výstava všímá i přítomnosti, protože globalizace posledních desetiletí výrazně proměnila vánoční tradice, což je patrné i na obdarování a samotných dárkonoších. Zásadní vliv mají v tomto směru marketingové strategie spojené s americkým Santa Clausem. Nejen, že se prosazuje ve vánoční výzdobě obchodů i domácností, ale jeho podobu přebírají i tradiční evropští dárkonošové. Anglický Father Christmas, francouzský Pere Noël, italský Babbo Natale nebo finský Joulupukki jsou dnes od Santy téměř k nerozeznání. Je to dáno jejich mužskou postavou, neboť v zemích, kde dárky nosí dítě – Ježíšek, santovský vizuál proniká obtížněji.

K výstavě je připraven výukový program s dílničkou, v níž se děti naučí, jak snadno, a přitom originálně zabalit dárky, a také si vyrobí vánoční přání a jmenovky. Další akce, které se budou konat v celém průběhu výstavy, budou zveřejněny na webových stránkách a Facebooku Slováckého muzea.


Další informace

Bližší informace: Mgr. Pavel Portl, historik
mobil: +420 777 066 612
e-mail: pavel.portl@slovackemuzeum.cz
www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz